Miejska Biblioteka Publiczna w Sokołowie Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Multimedia i Zbiory Specjalne, dział ten oferuje nauczycielom  i uczniom szereg pomocy dydaktycznych, ułatwiających naukę na wszystkich szczeblach nauczania. Wśród nich można znaleźć zarówno filmy, książki mówione, materiały multimedialne (encyklopedie; leksykony; translatory językowe; mapy; plany miast itd.) jak i muzykę.

Zbiory filmowe – to oferta bogatej kolekcji lektur szkolnych dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Są to pozycje znajdujące się zarówno w podstawowym kanonie lektur, jak i te uzupełniające.   
Oprócz ekranizacji lektur znajdują się tutaj także tytuły, zrealizowane na podstawie utworów największych pisarzy polskich i zagranicznych. Wśród nich można znaleźć takie filmy jak:
- kolekcję filmów na podstawie powieści Jane Austen („Duma i uprzedzenie”, „Rozważna i romantyczna”, „Opactwo Northanger”, „Mansfield Park”, „Perswazje”)
- ekranizację głośnej powieści Dana Browna „Kod da Vinci”, czy też Borysa Pasternaka - „Doktor Żywago”
- filmy dla młodzieży z serii przygód Pippi na podstawie utworów Astrid Lindgren
- kolekcję najlepszych filmów kina polskiego („Austeria”, „Pierścień księżnej Anny”, „Pożegnanie jesieni”, „Zaklęte rewiry”)
- filmy dla najmłodszych (z serii przygód Franklina, Krecika, Muminków)

Zbiory książki mówionej
, to książki czytane przez lektorów i słuchowiska nagrane na płyty CD i kasety magnetofonowe. Znajdują się tutaj pozycje autorów polskich i zagranicznych. Wśród nich możemy wyróżnić:
- lektury szkolne (utwory Sienkiewicz, Prusa, Żeromskiego, Mickiewicza i inne)
- powieści pisarzy polskich i zagranicznych (D.Brown, A.Christie, S.Townsend i inni)
- opowiadania i wierszyki dla najmłodszych (N.Gałczyńska, J.Tuwim). Najmłodsi znajdą tu również najpopularniejsze baśnie Andersena i braci Grimm.
- książki z serii przygód Harry`ego Pottera i „Opowieści  z Narnii” dla nieco starszych dzieci i młodzieży.

Ze zbiorów muzycznych
oferujemy nagrania z muzyki rozrywkowej i klasycznej. Oprócz utworów Marka Grechuty i Czesława Niemena, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego  i innych piosenkarzy muzyki popularnej, dostępne są także płyty z muzyką poważną znanych twórców w wydaniu albumowym:L.Van Bethovena, J.S.Bacha, P.Czajkowskiego, F.Chopina, A.Dvoraka, K.Pendereckiego, S.Rachmaninowa i wielu innych.
Można także wypożyczyć nagrania okolicznościowe: pieśni patriotyczne i kolędy.

Posiadamy również
 zestaw encyklopedii, leksykonów, atlasów z różnych dziedzin nauki.
- atlasy historyczne
- encyklopedie historyczne (od czasów najdawniejszych do współczesności)
- encyklopedie PWN
- leksykony roślin
a także materiały pomocnicze do nauki:
- matematyki (dla szkół podstawowych i gimnazjów)
- języka polskiego (testy na dysleksję, testy ortograficzne, opracowania lektur szkolnych, nauka alfabetu dla najmłodszych)
- języków obcych (programy do nauki języka angielskiego, translatory języka niemieckiego, angielskiego i rosyjskiego)
- biologii (multimedialna lekcja anatomii)

Zainteresowanie wzbudzą na pewno pozycje takie jak: „Pierwsza pomoc”, „Lekcje przestrogi”. Pierwsze dotyczą wypadków jakie mogą zdarzyć się zarówno w szkole jak i w domu. Autorzy uczą nas jak mamy zapobiegać im, a w razie potrzeby jak postępować, aby pomóc poszkodowanym. Seria „Lekcje przestrogi” to pakiet filmów, poruszających najważniejsze problemy współczesnej młodzieży i nie tylko. Alkoholizm, narkotyki, i inne uzależnienia, sekty i przemoc- to problemy nękające wielu ludzi. Filmy pokazują jak można zapobiegać ich pojawianiu się, jak pomagać tym, którzy tego potrzebują, jak rozpoznawać problemy.